«Роль сім’ї у вихованні дітей з особливостями розвитку» семінар для батьків
Сім’я – це в певному значенні перший міні-колектив дитини, що відіграє у її вихованні основну, довготривалу і найважливішу роль. Саме в сім’ї дитина отримує перший життєвий досвід, спостерігає і вчиться, як поводити себе в різних ситуаціях. Кожний із батьків бачить у нащадках своє продовження. Любов і підтримка, бузумовне прийняття особливо потрібні дітям, так як дають їм почуття впевненості, захищеності, сприяють їх гармонійному розвитку.
Навряд чи хтось знає точну відповідь, універсальний рецепт правильного виховання, тим паче, якщо мова йде про дітей з особливостями розвитку. Кожний із батьків серцем відчуває, як потрібно діяти в тій чи іншій ситуації. Але дуже важливо відчувати стан своєї дитини, відслідковувати симптоми, помічати зміни у психофізичному розвитку, застовувати правильні підходи у вихованні дитини. Для цього необхідні певні знання, цьому потрібно навчатись продовж усього життя.
Щоб допомогти у вирішенні такого важливого та відповідального завдання, в Інклюзивно-ресурсному центрі м. Луцька був організований семінар для батьків на тему
. Психолог центру Кіндер Світлана розповіла про те, що сім’я володіє значним запасом власних ресурсів та ініціатив, тому перетворює цей міні-колектив в активного учасника допомоги дитині в реабілітації та інттеграції її в суспільство. Якщо дітей, які вимагають особливої уваги, виховують неправильно, то їх психофізичний стан лише погіршується, розвиток уповільнюється. Головна функція сім’ї полягає у тому, щоб навчитись розуміти, любити дитину, враховувати у вихованні та навчанні її можливості, сильні і слабкі сторони. Окрім цього обговорювали різні моделі виховання, правила ефективного спілкування дорослого і дитини, особливості екологічної (коректної) підтримки.
Батьки ділились своїм досвідом, озвучували проблемні питання виховання та шукали разом відповіді, дискутували. Завершився семінар психологічною грою «Виховання +», де батьки «приміряли» на себе різні сімейні ролі. Це дало можливість в ігровому безпечному середовищі спробувати різні моделі поведінки в ситуаціях сімейних труднощів, пов’язаних з процесом виховання, розвинути ефективні навички комунікації як з дорослими так із дітьми.
Світлана Кіндер розповіла, що в «Анкетах зворотнього зв’язку» батьки зазначили, що семінар для них був дуже мотивуючими, корисними, цікавим. Вони отримали багато важливої інформації, яка допоможе їм у вирішенні питань виховання, сприятиме всебічному розвитку дітей.